Objednejte si nezávaznou konzultaci:   + 420 605 753 076 rita.kramerova@seznam.cz

Koncert pro Dítě v srdci

7. 8. 2019

12. května tohoto roku, což byla zrovna neděle a Svátek matek, Vyšehradská kapitula poskytla prostory Vyšehradské baziliky svatých Petra a Pavla pro konání koncertu na podporu Perinatálního hospice Dítě v srdci.

Zpěváci a muzikanti Muzica (K)lasica přivezli na Vyšehrad repertoár skladeb duchovní i moderní hudby. Jejich pěvecký výkon a vybroušenou techniku spolu s diváky v publiku ocenil i sólista Státní opery Praha Mistr Miguelangelo Cavalcanti na svém facebookovém profilu těmito slovy:

Basílica de São Pedro, e São Paulo, em Vysehrad, Praga. Madrigal Musica (K)lasica assim é o nome do exelente grupo de jovens da Moravia com um repertório a capela maravilhoso, e uma sonoridade e trabalho de técnica vocal apurado. Meus parabéns!

Pěveckou hvězdou nedělního odpoledne byla nejen úžasná sopránová zpěvačka, ale také a hlavně maminka s velkým srdcem, paní Pavlína Senić. Paní Pavlíně ještě jednou z celého srdce děkuji, že nás přišla potěšit svým přenádherným hlasem!

Odpolednem jsem diváky provázela spolu s kanovníkem Vyšehradské kapituly Otcem Michalem Němečkem, kterého potkáváme také každý rok při listopadové Mši za předčasně narozené děti.

A zde je text, kterým jsem představila poslání hospicové péče našeho Perinatálního hospice:

Dvě čárky na těhotenském testu. Když se vy ponoříte do svých vzpomínek, co jste tenkrát cítili …. Radost? Obavy? Obavy, aby bylo všechno v pořádku?

5 rodin ze 6 v naší zemi si po 9 měsících čekání odnese z porodnice své miminko, a život plyne dál, tak, jak je očekávatelné, jak jsme zvyklí, že život plynout má. A ta u nás statistikou řečeno šestá rodina? Každá šestá rodina u nás prožije bolest největší, nebo velké obavy o život dítěte po předčasném porodu.

Náš hospic je zde pro ně, aby nebyli sami. Sami na ty špatné zprávy, které každý z nás, při prvním pohledu na pozitivní test, doufá, že nikdy neuslyší. Tyto zprávy nechceme slyšet. Ale život se nás v tu chvíli neptá, jestli něco chceme nebo nechceme. Ptá se, co uděláme…

Děti umírají. Umírají v mámině bříšku, při porodu, i po porodu. My jsme tu pro rodiče, aby na to v té chvíli nebyli sami. Každý rok, v naší zemi, umře v průběhu těhotenství nad jeho 12. týden, nebo při porodu a krátce po něm okolo 2,5 tisíce dětí.

Jsme tu pro rodiny, i jejich nejbližší. Jsme tu také pro zdravotníky, aby měli při své těžké práci maximální podporu. Jsme tu pro každého, kdo ví, že dítě je dar, a chce sdílet svoje bolesti, starosti i radosti.

Děti se rodí předčasně. Každé desáté dítě u nás se narodí dříve. Jsme zde pro rodiče, aby na svoje obavy nebyly sami. Aby měli kde otevřít témata, na která u lékařů už nezbývá čas. Naši lékaři a odborné sestry na neonatologických odděleních našich porodnic patří ke světové špice. Díky Bohu za ně. Ale nejsou Bohy a zázraky neumí. Jsme tu pro rodiče, kteří potřebují na svoje „nedouše“ nebýt sami.

Ano, jsou rodiče, kteří si vyslechnou od lékařů zdrcující verdikt: vaše dítě má vadu neslučitelnou se životem. Vaše dítě není zdravé. Jsme tu pro ně, aby na to v té chvíli a kdykoliv poté nebyli sami. Nabízíme klidné nezávislé prostředí, aby si rodiče mohli se zkušenými terapeuty probrat, co se teď v jejich životech děje, a jak by se jejich život i život dítěte mohl dále vyvíjet.

V naší zemi se 80% rodičů po sdělení špatné prognózy rozhodne ukončit těhotenství. Statisticky je zdokumentováno v zemích, kde perinatální hospicová péče už delší dobu působí, že když dostane rodina psychosociální podporu, rozhodne se přibližně v 80% pokračovat v těhotenství do jeho biologického konce. V čem je prožívání rodiny jiné? Ví, že lékaři měli pravdu, a rodiče po zbytek života netrápí pochybnosti o diagnóze. Vědí, jak jejich dítě vypadá, mají památku na to, že žilo. Navždy bude součástí rodiny, rodina jej mohla přivítat, a rozloučit se s ním. U rodin provázených těžkou situací statisticky výrazně klesá riziko vzniku posttraumatické reakce, a dalších komplikací, ať již psychických, tělesných nebo sociálních. Rodiče popisují, že chtějí dát a vyjádřit důstojnost svému dítěti. Vždyť – zamysleme se všichni – stanovením diagnózy se snad změní do té doby vítané dítě v biologický odpad?

Jsem přesvědčená, že v srdci maminky nikdy. Maminka na své dítě nikdy nezapomene. U nás má maminka s celou rodinou prostor si odžít svoji bolest, ať rodinu potkala ztráta miminka nedávno, nebo před lety.

Rodiče provázíme při přípravě rozloučení s dítětem. Etická stránka pohřebnictví je také naším velkým tématem.

Jsme tu pro rodiče, pro které zprávy o těhotenství nebyly vítanou novinkou, a rozhodli se, že je životní okolnosti nutí dítě na svět nepřijít. I tito lidé nesou sebou hlubokou bolest.

Jsme tu pro rodiče, kteří nedočkavě vyhlíží ony dvě čárky na testu, a ty nepřichází. I oni prožívají hlubokou ztrátu, protože jejich děti, které nosí v srdci, na svět nepřichází.

Jsme tu pro vás všechny, kteří víte, že tak to na tomto světě je. A že tyto příběhy jsou někde blízko vás. Nevíte, co v tu chvíli dělat, co říkat, jak pomoci. Uvědomujete si, že narození zdravého dítěte je největší zázrak. Pro ty, kteří chtějí přiložit ruce k dílu, organizujeme svépomocné skupiny. Na těchto skupinách vznikají památeční karty, hračky do memory-boxů, a společná radost ze záslužné práce.

Jsme zde pro rodiče v akutní krizové situaci. Celorepublikově je k dispozici krizová linka. Pro rodiče jsme tu i v případě, že potřebují individuální krizovou terapii pro zpracování své bolesti, i skupinovou podpůrnou podporu.

Hradecký kraj, Jihočeský kraj, a od podzimu oficiálně i v Praze. Doplňujeme práci Center provázení z neonatologií některých nemocnic a spolupracujeme s hospicovou péčí Cesta domů.

Jsme sociální služba, která je pro potřebné zdarma. Ale pro rodiče v nouzi nemůžeme mít prázdné ruce. A tak díky finančním darům dostávají memory-boxy, ve kterých najdou vše, co v té těžké chvíli pomůže vytvořit památku na jejich srdce, které přišlo a odchází. Součástí memory-boxů je i měkoučká deka, do které si mohou rodiče dítě zavinout, aby si rodiče mohli své miminko opečovat i v nemocnici. Právě materiál na tuto deku nakupujeme za oněch 250 Kč, o které prosíme a za které děkujeme v doporučeném vstupném. Za 150 Kč pořizujeme pro rodiče terapeutický sešit „Mému miminku“. Všechny prostředky, které dostáváme formou darů, jdou na přímou podporu rodin. 

Vážení a milí. I po skončení dnešního koncertu jsme tu pro vás. U nástěnky s některými příběhy našich klientů, u vystaveného memory-boxu, v zázemí fary, přijďte se zeptat. Mě, paní Petry, a třeba i pana faráře Michala, který má s provázením rodin, které ztratili miminko, velké zkušenosti.

 

 

Za nás všechny – děkujeme.

 

Archiv příspěvků

Fotogalerie

Za profesionální zachycení atmosféry koncertu děkujeme paní fotografce Markétě Pištěkové http://makifotografie.cz/