Objednejte si nezávaznou konzultaci:   + 420 605 753 076 rita.kramerova@seznam.cz

Nedouškův příběh

Díl první – Narodil se …

Nedouškova maminka byla objednána na první kontrolu do rizikové poradny v porodnici, protože v těhotenství se u ní objevil vysoký krevní tlak. Byla hospitalizována (přijata do nemocnice) a při kontrolním monitoru se ukázalo, že se miminko v bříšku dusí. Během pár minut byla maminka na sále a miminko přišlo na svět pomocí císařského řezu.

A tak začal zase další příběh …

Dá se předčasnému porodu zabránit?

Maminky často trápí, co mohly udělat jinak. V naprosté většině případů je narození dítěte předčasně faktem a vědomé chování maminky na něj nemá vliv. Ale protože se nejedná o normální průběh a zakončení těhotenství, přečtěte si ještě kapitolu o Psychice maminky.

Medicína u zdravé rodičky upřednostňuje porod fyziologický před operativním. Výjimkou je porod těžce nedonošeného dítěte, pro které je císařským řezem šetrnější. Císařským řezem může být ukončeno těhotenství ihned po zjištění vážného stavu dítěte nebo těhotné ženy, nebo může operativně skončit i původně nastartovaný přirozený porod.

Při císařském řezu maminka se lékaři dohodnou s maminkou na druhu anestézie – většinou spinální či epidurální, v některých případech volí anestezii celkovou. Obě varianty mají svá PRO a PROTI, někdy je čas na diskusi, někdy nezbývá než si uvědomit, že doktoři vědí, co dělají.