Trénink na doma

Rekonvalescence po prodělané nemoci byla dlouhá. Nedouše dostalo ještě na mnoho dnů vzduchovou podporu, tzv. CPaP. Průhledné hadičky po obličeji miminku sice neslušely, ale pomáhaly udržet tlak v plicích. Miminko pak nespotřebovalo tolik energie na samotné dýchání a zbyla špetička sil na opětovný nácvik pití z lahvičky. Nedouškově mamince se nepovedlo udržet laktaci. To je bohužel u maminek, které nemají miminko u sebe a které prožívají psychicky náročné období, časté. Téma krmení a kojení je u nedoušků velice důležité, proto jej shrnujeme ve zvláštní kapitole.

Naše Nedouše 2x denně cvičí s rehabilitační pracovnicí. Před každým krmením s ním maminka procvičuje ještě orofaciální stimulaci, aby se obnovil částečně vymizelý sací reflex. Každé krmení je boj o byť jen pár milimetrů mlíčka, které Nedouše zvládne vypít ze savičky. Jenže Nedouše je taky pěkný filuta. Pití je pro ně těžké, občas se dusí, a přitom ví, že naplnit bříško tím dobrým teplým se umí i jinak. Tak proč by se zas tak moc přemáhalo, když nakonec stejně maminka použije sondičku do žaludku, a tou to jde skoro samo?

To si tak říkala paní doktorka, při pohledu na našeho Nedouška, že je taky tak trochu líný. Krásně přibírá, vlastně, kdyby Nedouše už pilo samo, nemá v nemocnici co dělat a mohlo by být doma s maminkou! A tak doktorka Nedouškovi vyndala sondičku a říká mu: Nedouše, snaž se! A když nebudeš pít samo, tak budeš mít hlad! Nedouše vzala do rukou zkušená sestřička, namotala bryndák, a dítě pilo. První samostatně vypitá lahvička! Povedlo se!

A tak maminka byla přijata na oddělení ke svému miminku, a trénovali společně. Byl to čas naděje i slziček, únavy, nevyspání, dalších zdravotních kontrol a testů, ALE dočkali se! Protože ještě Nedouše některé dny nezvládlo vypít vše, co mělo, musela se maminka naučit sondičkovat, aby byla jistota, že miminko i doma dostane dost mlíčka, aby zdárně prospívalo.

Z neonatologie si rodiče odnesli: Nedouška oblečeného do slavnostního, které maminka poctivě připravila, vyžehlila, a Nedouše vzápětí poslintalo, pokyny k přepravě miminka v autosedačce, zásobu mlíčka na prvních pár krmení, doporučení, jak v krmení pokračovat, zásobu žaludečních sondiček a potřebných stříkaček k tomu, zdravotní zprávy, informace, jak hlídat zdravotní stav, a kam jet v případě potíží a komplikací, termíny dalších kontrol a termíny, kam je mimino dále objednané (neurologie, rehabilitace, oční vyšetření).

A Nedouše, po 67 dnech od narození, opustilo zdi nemocnice a natěšení rodiče si jej odváželi domů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *